Mobilt passersystem på United Spaces Arlanda

United Spaces har med sina 20 år i branschen legat i framkant med att erbjuda företag smidiga och flexibla kontorslösningar i deras arenor runt om i landet. Under våren 2019 kommer de nya lokalerna vid Arlanda att slå upp portarna, hyresgästerna i den nya arenan kommer få passerkort i mobilen för att ta sig runt i anläggningen. Lokalens alla 100 dörrar kommer vara försedda med Parakey. 

Vi är väldigt glada att United Spaces valt Parakey som passersystem på hela anläggningen. Att frångå traditionella passersystem är ett steg att kunna bemöta de krav som hyresgäster numera ställer på en hyresvärd gällande att få access till rätt passage vid rätt tid.

United Spaces är ständigt i behov av att utveckla vår affär och digitalisera de delar av verksamheten som underlättar för våra medlemmar. Parakey utvecklar vår affär genom att vi kan hantera nycklar digitalt och därmed mer effektivt, och Parakey underlättar för våra medlemmar genom att ha sina nycklar i telefonen. Dessutom har vi gemensamt att vi båda försöker disrupta traditionella branscher där jag är övertygad om att vi kan skapa nya möjligheter för varandra i framtiden.     

- Karl Garberg, Head of Marketing, United Spaces

Med ett mobilt passersystem blir den annars så betungande administrativa delen att hantera nycklar, avsevärt enklare. Om en ny användare behöver adderas i systemet går det på några sekunder att skicka ut en mobil nyckel, istället för att fysiskt behöva programmera och dela ut en fysisk tagg eller passerkort.

café på united spaces
Café på United Spaces

Sedan tidigare kan United Spaces hyresgäster i Göteborg och Stockholm få mobila nycklar istället för fysiska passerkort och taggar. Otroligt lärorikt att få arbeta med ett företag som hela tiden sätter nya krav på oss så att vi kan utvecklas i samråd med vad både United Spaces och dess hyresgäster efterfrågar.

En annan nyhet som briserade härom veckan är att Castellum har köpt upp United Spaces. Vi på Parakey ser med spänning fram emot vad förvärvet kommer innebära för båda parterna och vilka nya och innovativa lösningar dem kommer kunna hitta på tillsammans. Mer om nyheten hittar ni här!

Letar ni efter nya lokaler men vill sitta i en kreativ miljö bland likasinnade företag som kanske tar sig an samma utmaningar som ni? Klicka in här för att läsa vad United Spaces kan erbjuda er och läs mer om vilket medlemskap som hade passat just ert företag.

Vill du veta mer hur Parakey lämpar sig för co-working?

Få nyheter från vårt team direkt i din mailkorg

Få reda på de senaste nyheterna och marknadstrenderna inom mobil säkerhet